استعدادیابی کودک دو ساله امکان پذیر است؟

بدون ديدگاه

استعداد یابی کودکان ، مسئله مهمی است که به دلیل این که افراد زیادی آن را بلد نیستند، برای کشف استعداد فرزندشان اشتباهات زیادی را مرتکب می‌شوند و معمولاً آن ها را به گمراهی می‌کشانند.

افراد زیادی هستند که موفقیت در مدرسه و کسب نمرات بالا را دلیل هوش بالای دانش آموزان می‌دانند. این موضوع تنها یک نوع از انواع هوش را اثبات می‌کند. در حالی که ما ده نوع هوش دیگر هم داریم که آقای هوارد گاردنر آنها را معرفی کرده است و ممکن است ما پس از استعدادیابی کودکان متوجه شویم در کارهای متفاوتی از جمله هنر فن بیان، برقراری ارتباط، نقاشی، موسیقی و مجسمه سازی و… استعداد دارند. در ادامه با ما باشید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن استعدادهای کودک خود را کشف کنید


 برای بسیاری از والدین همیشه این سوال مطرح است که استعدادیابی کودکان از چه سنی باید آغاز شود؟ کمترین سن برای استعداد یابی کودکان از سن ۳ سالگی می باشد. سنی که کودکان کم کم شخصیتشان ساخته می‌شود و می‌توان گفت آماده اند تا استعدادشان کشف شود.

از 3 سالگی به بعد، هر چه سن کودکان بیشتر شود استعدادیابی برای آن ها هم راحت تر می‌شود. اما اگر بخواهیم آن روی سکه را ببینیم، متوجه می‌شویم که هر چقدر در سن پایین تری استعداد فرزندانمان را کشف کنیم، باعث می‌شود آن ها بتوانند بیشتر و بهتر در مسیر استعدادشان حرکت کنند و احتمال رسیدن به موفقیتشان هم بیشتر خواهد شد.

البته استعدادیابی کودکان، کاری زمان بر است و در سنین پایین باید با حوصله و صبر انجام شود و با پر کردن یک پرسش نامه، نمی‌توان به نتیجه درستی دست یافت! اما می‌توان کم کم پی برد که فرزندتان، کدام یک از هوش یا استعدادهای های ده گانه در کودکان که ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد را دارد.

از آنجا که طبق تحقیقات مؤسسه بلوم، 80 درصد افزایش هوش کودکان تا قبل از سن 8 سالگی صورت می گیرد، انتظار می رود والدین و مربیان عزیز برای این سال ها برنامه های ویژه ای داشته تا با این کار درخشش آینده کودکان خود را به آنها هدیه دهند. در بسته جامع استعدادیابی و افزایش هوش کودکان، هر آنچه که شما برای برای کشف استعداد کودکان خود و افزایش هوش های ده گانه آن ها نیاز دارید در اختیار شما قرار گرفته است.

بسیاری از پدر و مادرها به دنبال راهی برای استعدادیابی کودک دو ساله خود هستند و می‌خواهند توانمندی‌های فرزندشان را کشف کنند.

در حقیقت آن ها به دنبال این هستند که بستر مناسبی برای شکوفایی استعدادهای فرزندشان فراهم نمایند. از آنجایی که کودکان در دو سالگی هنوز برای انجام ارزیابی‌های روانشناختی دقیق آماده نیستند استعدادیابی در آن ها بیشتر از طریق مشاهده دقیق صورت می‌گیرد. برای کشف استعداد کودکان کلیک کنید و برای اطلاع از روش‌های استعدادیابی کودکان دوساله در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

استعدادیابی

 اهمیت استعدادیابی در سنین پایین
متخصصان بر این باورند که بهترین سن برای استعدادیابی سال‌های اولیه کودکی است، زیرا در این زمان هنوز به طور رسمی تحت تعلیم آموزش‌های حرفه‌ای قرار نگرفته‌اند.

در نتیجه ذهن آن‌ها کاملا بکر و دست نخورده است. استعدادیابی در این شرایط به والدین کمک می‌کند تا با توانمندی‌های منحصر به فرد کودک خود آشنا شوند و در ادامه یعنی در دوران تحصیل فرزندشان بتوانند راهنمایی‌های بهتری در اختیار او قرار دهند. این امر کمک می‌کند تا افراد جامعه به شیوه مناسب‌تری هدایت شده و در نهایت شانس بیشتری برای موفقیت داشته باشند.

نحوه استعدادیابی برای کودک دو ساله


کودک دو ساله تازه در حال آشنایی با دنیای کلمات است و نمی‌تواند به درستی آنچه در ذهن دارد را با دیگران در میان بگذارد. از همین رو استعدادیابی به طور تخصصی و از طریق آزمون‌های تخصصی هوش چندان امکان پذیر نیست. متخصصان در این دوره بیشتر سعی می‌کنند از رویکردهای مشاهده محور استفاده کرده و در جریان بازی‌ها به استعدادهای کودکان پی ببرند.

توصیه هایی برای والدین


هر چقدر شناخت‌تان از کودک بیشتر باشد، بهتر می‌توانید او را پیش بینی کرده و به خصوصیات درونی او پی ببرید. چرا که متخصصان کودک علاوه بر انجام تست‌ها و مشاهدات خودشان به شناختی که از فرزندتان دارید نیز توجه می‌کنند. پس قبل از مراجعه به متخصص کودک به موارد زیر توجه کنید. برای آشنایی با روش های استعدادیابی کودکان کلیک کنید.1

استعدادیابی کودکان

– رفتارهای ساده کودک را زیر نظر بگیرید


مشاهده دقیق رفتارهای کودک مهم‌ترین ابزاری است که برای استعدادیابی کودک دو ساله در اختیار دارید. از همین رو باید جزئی نگرتر باشید و به رفتارهای ساده فرزندتان نیز دقت کنید. برای مثال ببینید او بیشتر تحت تاثیر چه چیزهایی قرار می‌گیرد؟ به چه موضوعاتی واکنش نشان می دهد؟ یا در چه صورت هیجانات بیشتری ابراز می‌کند؟

2- به ترجیحات کودک دقت کنید


باید همواره در مورد سلایق منحصر به فردی که کودک از خود نشان می‌دهد هشیار باشید و ببینید او چه ترجیحاتی دارد. برای مثال ممکن است کودک‌تان از همان سنین پایین از شنیدن کلام آهنگین استقبال کرده و با موسیقی آرام شود؛ این گونه رفتارها زمینه‌ای از استعدادهای کودک‌تان هست.

3- کودک را تحت فشار نگذارید


دو سالگی هنوز برای استعدادیابی به صورت حرفه‌ای و تخصصی زود است. در نتیجه برای پرورش هوش و توانمندی‌های فرزندتان به او فشار نیاورید. برخی پدر و مادرها تلاش می‌کنند که بالاجبار از فرزندان خود نابغه بسازند! همین مسئله باعث می‌شود که از سنین بسیار پایین آموزش را شروع کرده و کودک را در معرض حجم وسیعی از اطلاعات قرار دهند. این در حالی است که آموزش زمانی بیشترین بازدهی را دارد که متناسب با سن کودک باشد و به شیوه‌ای صحیح ارائه شود.

4- سرعت رشد کودک در ابعاد مختلف را زیر نظر داشته باشید


سرعت رشد کودک در ابعاد مختلف نیز می‌تواند نشانه بسیار مهمی در فرایند استعدادیابی او باشد. برای مثال کودکانی که هوش بدنی و جنبشی بالایی دارند در یادگیری مهارت‌های حرکتی سریع‌تر از دیگران حرکت می‌کنند یا کودکانی که به طور ذاتی استعداد کلامی بیشتری دارند، زودتر از بقیه حرف زدن را شروع می‌کنند.

5- از مشاور کودک کمک بگیرید


برای اینکه در جریان رشد فرزندتان از استعدادهای او باخبر شوید، بهتر است همواره با یک مشاور کودک در ارتباط باشید. مشاور به شما کمک می‌کند تا بتوانید به روش‌های درستی توانمندی‌های فرزندتان را کشف کرده و او را در بهترین مسیر هدایت نمایید. برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.

 

اشتباهی بزرگ در استعدادیابی!


ما افراد زیادی را می‌شناسیم که با وجود پایین بودن نمرات درسی در مدرسه، موفقیت های زیادی در دنیا به نامشان ثبت شده است. مانند ادیسون، هنری فورد، گاندی، موتزارت و…

بنابراین نتیجه می‌گیریم که بر خلاف تصورات خیلی از افراد، تنها دلیل موفقیت، کسب نمرات بالا در مدرسه نمی باشد و یا کسب نمرات پایین دلیل شکست و بی استعدادی نیست. بلکه ما باید استعداد هر فردی را کشف کنیم و هوش او را در زمینه های مختلف مورد سنجش قرار دهیم تا مشخص کنیم استعداد و هوش او در چه زمینه ای قوی تر است و با توجه به آن رشته تحصیلی و شغل آینده کودکان خود را تعیین کنیم. البته در ادامه درباره این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد.

وقتی زندگینامه افراد موفق را می‌خوانیم، اکثر آنها از زمان کودکی علاقه مند به حیطه های خود بودند و با پیگیری علایق واقعی خود در جوانی به موفقیت های بزرگی رسیدند.

شاید دلیل این که اکثر ما تصور می‌کنیم نمرات پایین در مدرسه نشان دهنده بی استعدادی است، این است که معنای دقیق آن را نمی‌دانیم. اگر دقیقاً بدانیم که اصلاً استعداد به چه چیزی می‌گویند، خیلی بهتر و منطقی تر با این قضایا برخورد می‌کنیم. به همین منظور به شما توصیه می‌کنم حتماً مقاله استعداد چیست را هم مطالعه کنید تا به طور کامل متوجه معنای استعداد شوید تا بهتر متوجه اشتباه خود شده و از آن جلوگیری کنی

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.